Co to jest Cyberbezpieczeństwo?
Co to jest Cyberbezpieczeństwo?
Cyberbezpieczeństwo to praktyka ochrony systemów, sieci i programów przed atakami cyfrowymi. Cyberataki mają zwykle na celu uzyskanie dostępu do wrażliwych informacji, ich zmianę lub zniszczenie; wyłudzanie pieniędzy od użytkowników za pomocą ransomware lub przerywania normalnych procesów biznesowych.
Wdrożenie skutecznych środków bezpieczeństwa cybernetycznego jest dziś szczególnie trudne, ponieważ urządzeń jest więcej niż ludzi, a osoby atakujące stają się coraz bardziej innowacyjne.
Na czym polega cyberbezpieczeństwo?
Skuteczne podejście do cyberbezpieczeństwa obejmuje wiele warstw ochrony rozmieszczonych na komputerach, sieciach, programach lub danych, które zamierza się chronić. W organizacji ludzie, procesy i technologia muszą się wzajemnie uzupełniać, aby stworzyć skuteczną obronę przed cyberatakami. Ujednolicony system zarządzania zagrożeniami może zautomatyzować i przyspieszyć kluczowe funkcje operacyjne związane z bezpieczeństwem: wykrywanie, dochodzenie i środki zaradcze.
Ludzie
Użytkownicy muszą rozumieć i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa danych, takich jak wybieranie silnych haseł, uważanie na załączniki w wiadomościach e-mail i tworzenie kopii zapasowych danych. Dowiedz się więcej o podstawowych zasadach bezpieczeństwa cybernetycznego dzięki tym 10 najważniejszym wskazówkom dotyczącym cyberbezpieczeństwa .
Procesy
Organizacje muszą mieć ramy określające, w jaki sposób radzą sobie zarówno z próbami, jak i udanymi atakami cybernetycznymi. Nasza firma wyjaśnia, w jaki sposób można identyfikować ataki, chronić systemy, wykrywać zagrożenia i reagować na nie oraz odzyskiwać siły po udanych atakach.
Technologia
Technologia jest niezbędna, aby zapewnić organizacjom i osobom indywidualnym narzędzia bezpieczeństwa komputerowego potrzebne do ochrony przed cyberatakami. Należy chronić trzy główne elementy: urządzenia końcowe, takie jak komputery, urządzenia inteligentne i routery; sieci; chmurę. Powszechne technologie wykorzystywane do ochrony tych podmiotów obejmują zapory ogniowe nowej generacji, filtrowanie DNS, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, oprogramowanie antywirusowe i rozwiązania zabezpieczające pocztę e-mail.
Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest ważne?
W dzisiejszym połączonym świecie wszyscy odnoszą korzyści z zaawansowanych programów cyberobrony. Na poziomie indywidualnym atak cybernetyczny może skutkować wszystkim, od kradzieży tożsamości, przez próby wymuszenia, aż po utratę ważnych danych, takich jak zdjęcia rodzinne. Wszyscy polegają na krytycznej infrastrukturze, takiej jak elektrownie, szpitale i firmy świadczące usługi finansowe. Zabezpieczenie tych i innych organizacji jest niezbędne do utrzymania funkcjonowania naszego społeczeństwa.
Wszyscy odnoszą również korzyści z pracy badaczy cyberzagrożeń, którzy badają nowe i pojawiające się zagrożenia oraz strategie cyberataków. Ujawniają nowe luki w zabezpieczeniach, edukują opinię publiczną na temat znaczenia cyberbezpieczeństwa i wzmacniają narzędzia open source. Ich praca sprawia, że Internet jest bezpieczniejszy dla wszystkich.
Rodzaje zagrożeń cyberbezpieczeństwa
Wyłudzanie informacji
Phishing to praktyka polegająca na wysyłaniu oszukańczych wiadomości e-mail, które przypominają wiadomości e-mail z renomowanych źródeł. Celem jest kradzież poufnych danych, takich jak numery kart kredytowych i dane logowania. To najczęstszy rodzaj cyberataku. Możesz pomóc chronić się poprzez edukację lub rozwiązanie technologiczne, które filtruje złośliwe wiadomości e-mail.
Inżynieria społeczna
Socjotechnika to taktyka wykorzystywana przez przeciwników, aby nakłonić Cię do ujawnienia poufnych informacji. Mogą zażądać zapłaty pieniężnej lub uzyskać dostęp do poufnych danych. Socjotechnikę można łączyć z dowolnymi zagrożeniami wymienionymi powyżej, aby zwiększyć prawdopodobieństwo klikania linków, pobierania złośliwego oprogramowania lub ufania złośliwemu źródłu.
Oprogramowanie wymuszające okup
Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania. Ma na celu wyłudzanie pieniędzy poprzez blokowanie dostępu do plików lub systemu komputerowego do czasu zapłacenia okupu. Zapłacenie okupu nie gwarantuje odzyskania plików ani przywrócenia systemu.
Złośliwe oprogramowanie
Złośliwe oprogramowanie to rodzaj oprogramowania zaprojektowanego w celu uzyskania nieautoryzowanego dostępu lub spowodowania uszkodzenia komputera.